czwartek, 8 września 2016

Jakie szkło do balustrad

Wykonując balustradę cało szklaną lub balustradę stalową z szybą, nalezy zastosować odpowiednie szkło.
Szkło w balustradzie musi być bezpieczne, oczywiście szkło bezpieczne to na chwilę obecną jeszcze pojęcie względne.
Balustrady stalowe, nierdzewne z wypełnieniem szklanym:
Przy rozstawie słupków ok 1m można stosować szkło vsg 44.2, czyli szkło klejone, osobiście zauważyłem że wiele osób za minimum uważa szkło vsg 33.1 natomiast uważam, że jest to za mało.
Z definicji wynika , że szkło vsg jest uznawane za szkło bezpieczne, natomiast należy uwzględnić warunki oraz wielkość szkło jakie stosujemy, dlatego uważam że właśnie vsg 44.2 to minimum i nie zalecam stosowania cieńszego szkła.
Gdy rozstaw słupków przekracza 1,2m do 1,5m dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie grubości szkła.
Oczywiście od samego początku przyjmujemy że standardowa wysokość balustrady to 1,1m czyli wysokość szyby nie przekracza 1m.

Balustrady cało szklane:
W tym przypadku gdzie brak jest konstrukcji stalowej a szyba stanowi całość balustrady należy stosować szkło wzmocnione esg + vsg.czyli szkło hartowane i klejone.
Wszytsko uzależnione jest od wielkości tafli szkła oraz montażu lecz w przypadku balustrad cało szklanych zaleca się jako min. ESG/VSG 88.4, natomiast optymalnie stosuje się 1010.4.

VSG - szkło klejone laminowane 4 4 .2  pierwsza cyfra oznacza grubość mm pierwszej tafli szkła, druga cyfra to druga tafla , natomiast ostatnia cyfra oznacza ilość folii PVB
ESG VSG - esg to szkło hartowane, vsg laminowane, czyli mamy połączenie szkła hartowanego z folią PVB.
kolejne cyfry jak wyżej.

Podsumowując przy balustradach najważniejsze jest bezpieczeństwo a przy balustradach szklanych cała uwaga skupia sie na szkle, zastosowanie odpowiedniego szkła to podstawowa sprawa i dzięki niemu możemy czuć się bezpiecznie korzystając z balkonu.





6 komentarzy:

  1. Nareszcie jakiś konkretny artykuł o balustradach szklanych. A jak dobierać szybę na wyższą balustradę niż 1,1 m? I czy podane wartości odnoszą się także do szyb, które są przymocowane tylko na dole, o tak: http://www.schody-dywanowe.com/blog/balustrady-decyduja/ ? Czy w ogóle taka konstrukcja może być bezpieczna? Przecież w razie pchnięcia szyby na zewnątrz całym ciałem, działa na nią siła zwielokrotniona dźwignią. Czy też są to rozwiązania dobre tylko tam, gdzie się nikt nie przewraca? Jednakże trzeba przyznać, że widok schodów jakby bez bariery jest atrakcyjny. Dałoby się zrobić z tego giętą barierę do schodów wachlarzowych?

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście przedstawiłem tylko ogólne użycie szyby do balustrad.
    Szyby stosuje się do balustrad wyższych niż 1,1m i szkło gięte również można stosować do balustrad. Wielkość tafli szkła należy dostosować do sposobu montażu.
    Jest to temat bardzo rozległy i można o nim napisać książkę.
    Bardzo ciekawie temat został opisany na swiat-szkla.pl mimo, że również niewyczerpująco

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie osobiście bałbym się wstawić balustrady ze szkła w moim domu. Dwójka dzieci, wiele maluchów znajomych. To troche mimo wszystko ryzykowne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moje balustrady kupiłem na www.inox4you.eu! Nie żałuję!

    OdpowiedzUsuń
  5. Balustrady nierdzewne w atrakcyjnie niskiej cenie? Gorąco polecam inox4you.eu

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja bym radziła zapoznać się z tymi produktami do systemów balustrad szklanych https://glasssystem.com/kategoria_produktu/systemy-balustrad-szklanych/ . Można tu znaleźć szeroki wybór oraz najwyższą jakość.

    OdpowiedzUsuń